Tárgyi eszköz és értékváltozás
Tárgyi eszközök és immateriális javak precízen vezetve
Tárgyi eszközök, immateriális javak és értékváltozások
Ahhoz képest, hogy a teljes számvitelhez képest milyen jelentőséggel bírnak a tárgyi eszközök értékváltozásai, ennek a területnek a nyilvántartása és vezetése aránytalanul sok munkát jelenthet a könyvelők számára. A Servantes Tárgyi Eszköz modul a lehető legtöbb eszköz és értékváltozást automatizálja, hogy a könyvelők a lényeges tennivalókra koncentrálhassanak.

A Servantes E.R.P. Tárgyi Eszköz modulja
Főbb tartalom:
- Tárgyi eszközök nyilvántartása
- Társasági adótörvény és Számviteli törvény szerinti értékcsökkenés
- Egyedi és csoportos leírás
- Értéknövekedés
- Kivezetéseik kezelése
- Eszközcsoportokon belüli automatikus átsorolások
- Eszközök csoportos kezelése beruházásból
- Összesítő és egyedi nyomtatványok az eszközök életéről, értékük változásáról
- Költségtervezéshez értékcsökkenést előre becslő nyomtatvány
- Automatikus kontírozás
Néhány letölthető tárgyi eszköz lista a Servantes ERP-ből.
Eszközök a Tárgyi eszköz modulban
Közvetlen aktiválással
Azonnali aktiválással is felvihetők a tárgyi eszközök, azok alapadataival, számviteli adataival, a terv szerinti értékcsökkenésük jellemzőivel (típus, ütemezés, mérték), költséghely szerinti besorolással.
Beruházási modulból kiválasztással
A beruházási modul tartalmazza a még nem aktivált beruházásokat, annak valamennyi alapadatával, így ezen beruházásokból az eszköz egyszerűen aktiválható az aktiváláshoz szükséges további adatok megadását követően.
A tárgyi eszköz aktiválás történhet csoportosan, beruházási csoportként összefogott beruházások esetén, illetve egyedileg, beruházásonként külön-külön.
Kis értékű és nagy értékű eszközök kezelése
Más és más jellemzőkkel bír elsősorban számviteli értelemben egy kis értékű, illetve nagy értékű tárgyi eszköz. Mindezeket figyelembe véve a modul képes külön kezeli az eszközöket, ennek függvényében az eszköz típusának megfelelő értékváltozásokat támogatja.
Értékváltozások
Csoportos terv szerinti értékcsökkenés kezelése
Leggyakrabban használatos lehetőség, mely a tárgyi eszközök azon csoportjára automatikus terv szerinti értékcsökkenési leírást számít, melyek értékcsökkenése ugyanazon időpontra vonatkoznak. A leírás az eszközök terv szerinti értékcsökkenését érintő alapbeállításoknak megfelelően történik – aktiválás kelte, legutóbbi leírás kelte, leírás típusa, leírás ütemezése, leírás mértéke.
Egyedi értékváltozások
A leggyakrabban használatos csoportos terv szerinti értékcsökkenési leírás mellett számos értékváltozást kezel a Tárgyi Eszköz modul. Például:
- Egyedi terv szerinti értékcsökkenési leírás
- Terven felüli értékcsökkenési leírás (káresemény, rongálódás, értékvesztés,...)
- Növekedés (ráaktiválás, értékvesztés visszaírása, értékhelyesbítés, ...)
- Állományból történő kivezetés (selejtezés, eladás, leltárhiány, apportként átadott eszköz, …)
Számviteli és Társasági törvény szerinti értékcsökkenés
A terv szerinti értékcsökkenés elszámolásakor a modul a számviteli törvény szerinti értékcsökkenés mellett a társasági adó törvény szerinti értékcsökkenéseket is vezeti, melyek tételesen és összesítetten is nyomtatványok formájában megjeleníthetők. A két elszámolás közötti különbség információul szolgál az év végi adóalap növelő, illetve csökkentő tételek meghatározásához.
Automatikus adatszolgáltatás a főkönyv modul felé
A tárgyi eszközök aktiválásához, értékváltozásaihoz kapcsolódó tranzakciók alapján a modul automatikusan elkészíti a főkönyvi feladást, így azok további főkönyvi feldolgozás nélkül, mint főkönyvi adatok azonnal rendelkezésre állnak.
Segédlet az év végi bevallás Kiegészítő mellékletéhez
A Kiegészítő mellékletben kötelezően szerepeltetendő a tárgyi eszközök tárgyévet érintő értékváltozásai meghatározott részletezésben. Az eszköz a számviteli törvény szerinti részletezésnek megfelelően összesítő kimutatást állít elő a tárgyi eszközök értékváltozásáról. Ezen lista eszközönként részletesen, illetve főkönyvi számos összesítésként is megtekinthető.
Év végi leltár
Az év végi leltározás segítségeként kinyomtatható a leltárív mind a kis értékű, mind a nagy értékű tárgyi eszközök tekintetében. A lista a tárgyi eszközök fizikai elhelyezkedése, nyilvántartási helye szerinti csoportosításban is megtekinthető. E nyomtatvány segítségével összevethetők a nyilvántartásban szereplő, illetve a ténylegesen meglévő tárgyi eszközök. A valós és nyilvántartásban szereplő eszközök mennyiségi eltéréseit leltárhiányként vagy leltártöbbletként lehet a nyilvántartásba rögzíteni.
Tetszőlegesen összeállítható listák
A tárgyi eszközök élete során fellelhető tranzakciók alapján tetszőleges összetettségű listák állíthatók össze a felhasználó egyéni igényei alapján, melyeket később is bármilyen időpontban bármilyen időszakra kiírathat. Ilyenek lehetnek például egy időszak beszerzései, aktiválásai, ráaktiválásai, értékhelyesbítései, értékcsökkenései, selejtezései, eladásai, apportként átvett, átadott eszközök, stb.